Ana Sayfa | İletişim | Bilgi Edinme
24 Ekim 2019 Perşembe | Saat : 00:56
Cazibe Merkezleri Programı
Cazibe Merkezleri Programı

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkünde gerçekleştirilen Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanında yaptığı konuşmada, dünyada özellikle Türkiyenin içinde bulunduğu bölgenin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini....Malatya II. OSB Yönetim Kurulu Başkan'ı, Malatya Valisi Sayın Mustafa TOPRAK'ında

katıldığı programdan ana başlıklar;

"YATIRIM İÇİN SIFIR FAİZLİ YATIRIM KREDİSİ VERİLECEK"

Fabrika ve bina yapımına da destek vereceklerine dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek, faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek. Diyelim ki faiz oranı 10'sa yarısını devlet karşılayacak, KOBİ'lere uygulanan sistem gibi. Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek verilecek. Çağrı merkezi kurmak isteyenlere yatırım desteği verilecek, veri merkezi kurmak isteyenlere de yatırım desteği verilecek.

...

"YERLİ ÜRETİMİ TEŞVİK EDİYORUZ"

Bunun yerli kaynaklardan temin edilmesi halinde kredi şartlarının değiştiğine işaret eden Yıldırım,  şunları söyledi:

"Kredi 2 yıl ödemesiz 6 yıl, bu ithal ederseniz, alırsanız. Dışarıdan makine, ekipman aldınız, yatırım için kredi 2 yıl ödemesiz toplam 6 yıl olacak, sıfır faizli olacak. Eğer yerli makine, teçhizat alırsanız burada ödemesiz dönemi 3 yıla, toplam süreyi de 10 yıla çıkarıyoruz, yerli üretimi teşvik ediyoruz."

...

"ELEKTRİĞİN YÜZDE 30'UNU DEVLET KARŞILAYACAK"

Çağrı ve veri merkezleri desteklerini de açıklayan Başbakan Yıldırım, "Çağrı ve veri merkezlerinde, öncelikle müsait kamu binalarını tahsis edeceğiz. Ayrıca iletişim altyapısı devlet tarafından yapılacak, kuruluş aşamasında personelin eğitilmesi için kişi başına 2 bin 500 lira destek vereceğiz. Veri merkezlerinde de kullanılan elektriğin yüzde 30'unu devlet karşılayacak." değerlendirmesinde bulundu.

...

"HİÇ ZAMAN KAYBOLMADAN VATANDAŞ İŞİNE, GÜCÜNE BAKACAK"

Başbakan Yıldırım, vatandaşların teşvik ve destek kredilerinden nasıl yararlanacağına ilişkin de bilgi verdi.

Vatandaşların illerdeki Kalkınma Ajansına bağlı Yatırım Destek Ofislerine veya Kalkınma Bankası'na müracaat edeceklerini, paranın verileceği yerin Kalkınma Bankası olduğunu aktaran Yıldırım, "Kalkınma Bankası'na, bu işe gerekli olan kaynak, finansman ayrılmıştır. Dolayısıyla projeler buraya verilecek, burada hemen incelenip, projenin hangi desteklerden, hangi oranlarda yararlanacağına karar verilecek, hiç zaman kaybolmadan vatandaş işine, gücüne bakacak." değerlendirmesini yaptı."

...

Kaynak (Toplantının Tamamı) : https://www.basbakanlik.gov.tr/Forms/_Article/pg_Article.aspx?Id=64e8d755-91f0-4acb-ba2c-19b855ff49f9

 

 

 


Eklenme Tarihi : 25.1.2017 | Bu haber 1078 defa okundu.